O morsowaniu

O morsowaniu

Czym jest morsowanie?
Moda na tę formę rekreacji trwa w Polsce od kilku lat. Morsowanie polega na krótkiej kąpieli lub zanurzaniu się w zimnej wodzie. Jaką powinna mieć temperaturę? Źródła podają różne maksimum. Niektóre, że woda powinna mieć poniżej 15 stopni Celsjusza, inne że od 8 do 12, a jeszcze inne – poniżej 5 stopni.

Morsować możesz w rzece, jeziorze, morzu i w innych zbiornikach. Przeważnie Polacy robią to w grupach, chociaż jeśli wolisz zimne kąpiele bez towarzystwa, to nic nie stoi na przeszkodzie, by takich zażywać. Ta forma rekreacji cieszy się największym zainteresowaniem w krajach nordyckich i we wschodniej Europie.

Historia morsowania w Polsce
Morsowanie możesz uważać za nowość, a tymczasem ma w Polsce długą historię. Pierwsze morskie kąpielisko, z którego można korzystać poza sezonem letnim, powstało w 1808 roku w Brzeźnie. W kolejnych dekadach ta forma aktywności cieszyła się coraz większym zainteresowaniem – zaczęły powstawać pierwsze kluby. Najstarszy to Gdański Klub Morsów, który działa od 1975 roku. Od tej pory powstało ponad 100 kolejnych.
Jak długo morsować, aby osiągnąć korzyści?
Kąpiel w zimnym zbiorniku powinna trwać od 3 do 5 minut. Z czasem Twój organizm może akceptować dłuższy pobyt w wodzie.
Przeciwskazania do morsowania
Chcesz morsować? Zanim wskoczysz do zimnej wody, skonsultuj się z lekarzem. Wybierz inną aktywność, jeśli masz problemy sercowo‑naczyniowe, nadciśnienie tętnicze lub schorzenia neurologiczne. Prawdopodobnie lekarz zleci Ci badania, dzięki którym dowiesz się o stanie Twojego zdrowia. Wyniki są złe? W takich przypadkach przydać się może prywatna opieka zdrowotna. Dzięki niej szybko skorzystasz z konsultacji ze specjalistami. Z wielu powodów lekarz może Ci odradzić morsowanie. Jeśli widzi przeciwwskazania, to zrezygnuj z tej aktywności.

Przed morsowaniem zrób rozgrzewkę. Nie musisz biegać przez kilkadziesiąt minut – nawet krótka aktywność ułatwi Ci wejście do zimnej wody. Przydadzą Ci się:

buty,
czapka i rękawiczki,
ręcznik i szlafrok,
termos z ciepłą herbatą,
strój kąpielowy.
Jeśli masz infekcję, to nie idź morsować – możesz zaszkodzić sobie, a przy okazji innym fanom zimnej kąpieli. Co najwyżej pospaceruj na świeżym powietrzu, ale zachowaj dystans od ludzi. Pamiętaj, jak dbać o higienę, aby nikogo nie zarazić. Wybierz spacer, jeśli dolegliwości Ci w tym nie przeszkadzają i taką aktywność polecił lekarz.

Masz już wszystko? Lekarz pozwala na rozpoczęcie aktywności? W takim razie sprawdź, czy morsowanie Ci się spodoba. Jakie możesz odnieść korzyści? Jakie są zalety morsowania? Czy to dobre dla zdrowia?

Największe zalety morsowania
Ta aktywność to nie tylko forma rekreacji. Możesz odnieść liczne korzyści zdrowotne z morsowania. Jeśli nie masz żadnych przeciwwskazań, to zainteresuj się tą aktywnością. Na jakie plusy morsowania możesz liczyć?

Zwiększysz odporność – morsowanie spowoduje, że wzrośnie Twoja tolerancja na zimno; możesz znacznie rzadziej chorować; pamiętaj, żeby jednak nie morsować w czasie infekcji.
Poprawisz metabolizm – organizm musi w czasie morsowania ogrzać ciało, co wiąże się z szybkim spalaniem kalorii.
Poprawisz krążenie – organizm będzie lepiej dotleniony.
Polepszysz samopoczucie – podczas zimnych kąpieli organizm może wytwarzać endorfiny, czyli hormony szczęścia, co złagodzi m.in. ból i stres.
Przyśpieszysz regenerację – mniej czasu zacznie zajmować Ci powrót do sił po wysiłku.

źródło: https://www.allianz.pl/pl_PL/poradniki/zycie-i-zdrowie/zalety-morsowania.html#2

Scroll to Top