O nas

Gdański Klub Morsów 1975 r

GDAŃSKI KLUB MORSÓW (GKM) istnieje od 1975 i jest najstarszym klubem tego typu spośród kilkudziesięciu działających w Polsce. Oficjalnie został zarejestrowany 20 IX 2001. Zrzesza ponad 200 osób w wieku od kilku do ponad 80 lat.

Pierwsze zimowe kąpiele odbyły się w Gdańsku Jelitkowie na przełomie 1974 i 1975.Stanisław Dziadoń, Henryk Łotyszew i Boreasz Orłowski założyli wówczas Klub Hartowania i Kąpieli Zimowych; w tym samym roku zmienił on nazwę na Gdański Klub Morsów. W 1995 prezesem klubu został Lech Szymaniuk (29 I 1947 – 23 II 2020), który doprowadził do jego rejestracji. W 1977 klub otrzymał od miasta pomieszczenie na plaży w Jelitkowie, służące odtąd morsom jako szatnia. Zostało ono okradzione i spalone 2 IV 2001 roku. W kilka lat po pożarze Szymaniukowi udało się zrealizować projekt wybudowania na plaży, na dzierżawionym przez klub terenie, nowego pomieszczenia. W 2005 stanęło ono nieopodal głównego wejścia na plażę w Jelitkowie.

Członkowie klubu w cieplejszej porze roku spotykają się tam praktycznie codziennie, w godzinach rannych. Zimowy sezon kąpielowy rozpoczyna się w październiku, a kończy w kwietniu; w tym okresie morsy spotykają się na plaży przynajmniej w każdą niedzielę. Przez 40 lat duży rozgłos medialny zyskały noworoczne kąpiele członków klubu, często w karnawałowych kostiumach, przy kiełbaskach i szampanie, obserwowane tradycyjnie przez ekipy telewizyjne i przedstawicieli innych mediów.

Gdańskie morsy biorą też udział w wydarzeniach sportowych i utrzymują także kontakt ze środowiskami morsów z całego kraju.

źródło: https://gdansk.gedanopedia.pl/

Zacznij wpisywać wyszukiwane hasło powyżej i naciśnij klawisz Enter, aby wyszukać. Naciśnij ESC, aby anulować.

Powrót do góry