Kąpiel Noworoczna

1 stycznia zapowiadał się pochmurny, ale wiatr rozwiał chmury i tuż przed pierwszą kąpielą Morsów w Nowym Roku nad plażą w Gdańsku Jelitkowie pojawiło się słońce. Niestety nie było śniegu, a temperatura powietrza i wody była dodatnia – zupełnie jakby to nie była zima. Nad brzegiem morza zebrała się liczna grupa Morsów i całkiem spory tłum widzów – sympatyków kąpieli “zimnowodnych”. Prezydent Miasta Gdańska Paweł Adamowicz, Prezes Gdańskiego Klubu Morsów Lech Szymaniuk oraz Neptun z Małżonką powitali wszystkich zebranych i życzyli im wszystkiego dobrego w Nowym Roku.

100_8842Neptun – Król mórz i oceanów przyjął od nowych Morsów ślubowanie i dokonał wraz z Małżonką ich chrztu. Ciężkim trójzębem pasował osoby, które zaczęły “morsowanie” w ostatnim roku.

100_8841

Jak wszyscy pamiętają – co roku komuś z grona najbardziej zasłużonych członków GKM nadawano tytuł “Super Morsa”. W tym roku postanowiono wprowadzić niewielką zmianę i tytuł “Super Rodziny Morsów” przyznano rodzinie, która jest najliczniej reprezentowana w Klubie. Ten zaszczyt przypadł rodzinie Gotowałów i Borkowskich. Najmłodszym Morsem w wyróżnionej rodzinie była 5-cio letnia Lenka, a oprócz niej kąpią się mama, tata, rodzeństwo i dwóch dziadków.

100_8848

Po części oficjalnej rozpoczęła się rozgrzewka. Na plaży w Jelitkowie obok członków Gdańskiego Klubu Morsów z Jelitkowa, Brzeźna i Stogów, rozgrzewały się Morsy z Sopotu, z Pruszcza Gdańskiego,Tczewa, Torunia i Płocka, a nawet był ktoś z dalekiej Grecji.

100_8858100_8861

Tradycyjnie po rozgrzewce Morsy przygotowały się do zbiorowego zdjęcia i do kąpieli. Minuta dla fotoreporterów trwała nieco dłużej…

100_8879

Po pozowaniu do zdjęcia Morsy ustawiły się z Neptunem oraz jego Małżonką na czele i razem ruszyły do wody. 100_8883100_8884100_8886100_8888

Dopiero w wodzie okazało się, że z prawdziwą kąpielą mogą być kłopoty. Ostatnie sztormy tak zmieniły dno Zatoki, że kilkadziesiąt metrów od brzegu woda zaledwie zakrywa kolana. Morsy nie zrażały się tym i zażywały kąpieli nawet na płytkiej wodzie. W tym czasie Prezes GKM Kolega Lech Szymaniuk opowiedział wszystkim zebranym o idei “morsowania”. Mówił o ponad 40-letniej historii Gdańskiego Klubu, o wpływie kąpieli zimnowodnych na zdrowie fizyczne i psychiczne, zachęcał do ruchu na świeżym powietrzu – w szczególności nad samym brzegiem morza.

2a234

Gdy wszystkie Morsy po kilkunastu minutach opuściły “zimną wodę” (miała około + 1 stopnia Celsjusza), zostały pożegnane przez Neptuna i jego Małżonkę.

100_8933

Na brzegu na Morsy oczekiwali reporterzy, którzy prosili Morsy o wypowiedzi na temat wrażeń z kąpieli zimnowodnych oraz ich wpływu na życie Morsów. Morsy chętnie udzielały takich wywiadów.

100_8927100_8937100_8939

Jeszcze inni chcieli mieć pamiątkowe zdjęcia znad morza, z Kąpieli Noworocznej Gdańskich Morsów – ci ustawiali się w kolejce do Neptuna, bo takie zdjęcie będzie na pewno wyjątkową pamiątką.

100_8940

Do zobaczenia za rok na plaży w Gdańsku Jelitkowie. A jeśli ktoś miałby ochotę przyjść na plażę wcześniej (zamiast gnuśnieć przed telewizorem), zapraszamy w każdą sobotę, niedzielę i święto na godzinę 11 – może spróbujecie kąpieli “zimnowodnych”???

Posts created 250

Related Posts

Zacznij wpisywać wyszukiwane hasło powyżej i naciśnij klawisz Enter, aby wyszukać. Naciśnij ESC, aby anulować.

Powrót do góry