Biegi Strażackie w Chojnicach

Wielu członków Gdańskiego Klubu Morsów poza zimowymi kąpielami – mniej lub bardziej angażuje się w bieganie, a kilku z nich startuje w różnego rodzaju biegach (włącznie z maratonami). Kilkakrotnie próbowano ich zainteresować startem w Biegach Strażackich w Chojnicach, ale odzew był niewielki. Chojnicki Klub Sportowy Kolejarz, a właściwie jego Sekcja Biegowa “Florian” od lat organizuje w pierwszą sobotę maja bieg uliczny na 10 km, który od kilku lat jest równocześnie Mistrzostwami Polski Weteranów.

Członkowie Sekcji Biegowej Florian z Chojnic na stadionie olimpijskim przed startem do maratonu w Helsinkach.

Idea Biegów Strażackich w Chojnicach powstała w 1985 r., jej twórcą był Pan Andrzej Górnowicz – Komendant Zakładowej Zawodowej Straży Pożarnej PKP w Chojnicach. Z czasem organizacją biegu zajął się ChKS Kolejarz (Komendant został Prezesem Klubu), a potem bieg został wpisany do kalendarza imprez biegowych PZLA. Biegacze z Sekcji Florian brali udział w większości krajowych imprez biegowych, w biegach strażackich w Paryżu, w wielu maratonach zagranicznych (Wiedeń, Lizbona, Helsinki, Koszyce, Praga, Berlin, Wilno), a także w latach 90-tych odbyli biegową pielgrzymkę do Watykanu, gdzie spotkali się z Papieżem Janem Pawłem II.

Ekipa z Chojnic przed startem do maratonu berlińskiego w 2008 r.

Tradycją stało się już, że co roku Sekcja Biegowa Florian organizuje częściowo sponsorowany wyjazd na zagraniczny maraton. W tym roku wybierają się w październiku do Kolonii. Z Chojnic do Niemiec wybiera się 18 zawodników (13 wystartuje w maratonie i 5 w półmaratonie). Uzgodniono z Panem Górnowiczem, że biegacze z Gdańskiego Klubu Morsów chętni do startu w Kolonii mogą liczyć na wspólny wyjazd z ekipą z Chojnic.

Biegacze z Chojnic na trasie maratonu w Pradze (2010 r.)

Dobrym momentem na omówienie szczegółów wyjazdu byłby udział w Chojnickich Biegach Strażackich (równocześnie Mistrzostwach Polski Weteranów) w sobotę 7 maja. Oprócz biegaczy na trasie pojawią się pewnie także “kijkarze” na nieco krótszym dystansie. Organizatorzy zapraszają także członków Gdańskiego Klubu Morsów.

PS.

Niestety – życie robi nam czasem psikusy – w tym roku w Chojnicach nie było Mistrzostw Polski Weteranów (przeniesiono je do Muszyny). Zdjęcia z biegów można zobaczyć w galeriach na stronach www.chojnice.com i www.chojnice24.pl. W biegu wystartował jeden z naszych kolegów.

Posts created 250

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts

Zacznij wpisywać wyszukiwane hasło powyżej i naciśnij klawisz Enter, aby wyszukać. Naciśnij ESC, aby anulować.

Powrót do góry